Logo Cover

Hakkında

Doğrulama El Kitabı son dakika gelişmelerinde Kullanıcı Üretimi İçeriğin (User-Generated Content – UGC) nasıl kullanılacağını gazeteciler ve sivil toplum örgütü çalışanlarına adım adım anlatan çığır açacak yeni bir kaynak.

Kriz durumlarında sosyal ağlar, durum güncellemeleri, yardım çağrıları, yeni gelişme haberleri ve kurtarma bilgileri ile dolup taşıyor. Doğru bilgiyi bildirmek çoğunlukla halkın ve yardım çalışanlarının vereceği tepkileri şekillendirir; bu durum ölüm kalım meselesi haline bile gelebilir.

Doğrulama El Kitabı kitle tarafından oluşturulan bilginin nasıl doğrulanacağı ve kullanılacağına dair en iyi uygulamalı önerileri sunuyor. Aynı zamanda felaket anlarında haber merkezlerinin hazırlıklı olmasını sağlayacak tavsiyeleri içeriyor.

Öncelikli hedefi gazeteciler ve sivil toplum çalışanları olsa da, bu kitap herkes için faydalı bir kaynak. Profesyonel gazeteci, yurttaş haberci, yardım çalışanı, gönüllü, iletişim fakültesi öğrencisi, acil iletişim uzmanı veya sosyal medya üzerine çalışan bir akademisyen de olsanız Doğrulama El Kitabı size değerli tavsiyeler ve bir yol haritası sunacaktır.

Doğrulama El Kitabı Hollanda merkezli ve Emergency Journalism initiative altında yer alan European Journalism Centre tarafından geliştirilmiştir.

Çalışma Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License lisansına tabidir.

El Kitabı Editörleri

  • Editör: Craig Silverman, The Poynter Institute
  • Redaksiyon: Merrill Perlman, the American Copy Editors Society (ACES)

  • Türkçe Yayın Editörü: Mehmet Atakan Foça

  • Redaksiyon: Berk Göbekcioğlu
  • Web Site Uyarlama: Ercan Ermiş
  • Çevirmenler: Gürkan Özturan, Gülşah Deniz, Emre Sorkun, Onurcan Önal, Berk Göbekcioğlu, Volkan Hatem, Şafak Erol, Atakan Tatar, Şevket Uyanık

Ürün

Sponsorlar

Dutch Ministry of Education logo

African Media Initiative logo

Partnerler

United Nations High Commissioner for Refugees logo

United Nations Alliance of Civilisations

United Nations Development Programme

Poynter

Ethical Journalism Network (EJN)

Meedan

Humanity Road

Witness

Dart Centre Europe

Korsan Parti Türkiye

Ninja Medya


Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.